© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Sharon Kam jest jedną z wiodących światowych klarnecistek-solistek. Przez ponad 20 lat współpracowała z uznanymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Od początku swojej kariery Sharon skupiała się przede wszystkim na klarnetowych arcydziełach Mozarta. W wieku 16 lat w ramach swojego debiutu orkiestrowego wykonała Koncert Klarnetowy Mozarta z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą Zubina Mehty. Niedługo później wykonała Kwintet Klarnetowy z Kwartetem Smyczkowym Guarneri w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Jej interpretacja koncertu Mozarta wykonana w ramach obchodów 250-tej rocznicy jego urodzin w Teatrze Narodowym w Pradze transmitowana była na żywo w 33 krajach i jest dostępna na DVD. W tym samym roku Sharon zdołała zrealizować swoje długoletnie marzenie i nagrać Koncert i Kwintet klarnetowy z użyciem klarnetu bassetowego. Do powstania tej powszechnie uznanej płyty przyczynili się Isabelle van Keulen, Ulrike-Anima Mathé, Volker Jacobsen i Gustav Rivinus jak również Haydn Philharmonie.

Jako żarliwa kameralistka, Sharon Kam regularnie współpracuje z artystami takimi jak Lars

Vogt, Christian Tetzlaff, Enrico Pace, Daniel Müller-Schott, Leif Ove Andsnes, Carolin Widmann i Jerusalem Quartet. Jest także częstym gościem na festiwalach w Schleswig-Holstein, Heimbach, Rheingau, Risør, Cork, Verbier i Delft jak również na Szubertiadzie. Kam wykonuje także muzykę współczesną i premierowo zagrała wiele utworów w tym Koncert i Kwartet Krzysztofa Pendereckiego oraz koncerty Herberta Willi (na festiwalu w Salzburgu), Ivána Erőda i Petera Ruzicki (w Donaueschingen).

Sharon Kam czuje się swobodnie w wielu gatunkach muzycznych – od klasyki do muzyki współczesnej i jazzu – co można zauważyć w jej różnorodnej dyskografii. Dwukrotnie otrzymała nagrodę ECHO „Instrumentalistka roku”: w 1998 roku za nagranie Webera z Orkiestrą Gewandhaus z Lipska i Kurtem Masurem, oraz w 2006 roku za płytę nagraną z Orkiestrą Radiową z Lipska, na której znalazły się utwory kompozytorów takich jak Spohr, Weber, Rossini i Mendelssohn. Płyta „American Classics” nagrana z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą jej męża Gregora Bühla zdobyła nagrodę Deutsche Schallplattenkritik Prize.

W 2013 roku wydała płytę zatytułowaną “Opera!”, która powstała we współpracy z Württembergisches Kammerorchester pod batutą Rubena Gazariana. Zawiera ona transkrypcje arii operowych od Rossiniego i Pucciniego do Wolfa-Ferrariego zaaranżowanych na klarnet i orkiestrę kameralną. Wydaniu towarzyszyła inauguracyjna trasa.

Aby uświetnić setną rocznicę śmierci Maza Regera w 2016 Kam i jej kameralni partnerzy połączyli siły ab nagrać kwintety klarnetowe Regera i Brahmsa (Edel, październik 2015).

W sezonie 2017/2018 Sharon Kam i jej studyjni partnerzy zagrali kwintety Mozarta, Brahmsa i Regera na trasie koncertowej. Dodatkowo Kam wystąpiła w wielu miastach, m.in.: w Wiedniu, Paryżu, Budapeszcie, Monachium, Amsterdamie, Bernie, Calgary, na Szubertiadzie i Schwetzinger Festspiele.

Radovan Cavallin urodził się w Zagrzebiu w Chorwacji w 1969 roku. W wieku 13 lat rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej przy Uniwersytecie w Zagrzebiu, stając się tym samym najmłodszym studentem w historii uniwersytetu, który ukończył z wyróżnieniem w klasie klarnetu. W 1986 roku został wybrany z pośród 76 kandydatów do Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu, gdzie uzyskał nastepujące nagrody: I Nagroda w kategorii Muzyka Kameralna w klasie Christiana Lardé w 1998 roku i I Nagroda w kategorii Klarnet jednogłośnie w klasie Guya Deplus w 1989 roku. Dodatkowo Cavallin otrzymał cztery stypendia: 1986 Stypendium Ivo Pogorelich, 1987 Stypendium Nadii i Lily Boulanger; oraz 1988 i 1989 Stypendium Francuskiego Rządu. Radovan otrzymał nagrody w następujących konkursach: czterokrotnie I Narodowa Nagroda w kategorii Klarnet w Jugosławii (1981, 1983, 1985 i 1986), I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Anconie (Włochy) w 1984, II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie “Dos Hermanas” w Sewilli (Hiszpania) w 1995. Cavallin wystąpił na ponad 400 solowych koncertach w USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii, Japonii, Chinach, Portugalii, Hiszpanii, Czechosłowacji, Kolumbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni, Macedonii, Kosowie, Serbii i Montenegro. Występował jako solista z m.in. takimi orkiestrami jak Zagreb Philharmonic Orchestra RTV, Zagreb Soloists, Orchestra of Belgrade, Sinfonia Varsovia, Orchestre National de Gottwaldov (była Czechosłowacja), Orchestra del Teatro Bologna Philharmonic Orchestra of Gran Canaria, Las Palmas Symphony Orchestra, Chamber Orchestra Béla Bartók, Orchestra Franco-Belgian Brussels and Extremadura Orchestra, Symphony Dubrovnik (Chorwacja), Opera Orchestra of Rijeka (Chorwacja), St. Giles Orchestra (Oxford, Wielka Brytania) interpretując koncerty takich twórców jak Francaix , Mozart, Nielsen, Stanford,Copland, Weber, Tomasi,Takemitsu, Danzi, Strauss, Bruch, Lindpeintner, Krommer, Debussy, Stanford, Leloup, Palacios, Shaw, Grgin, Adamic, Kovacevic.

Radovan wystąpił ze Stingiem podczas jego trasy Symphonicity jako solista w towarzystwie Orquesta Filarmonica de Gran Canaria. Wystepował jako solista na festiwalach w Ferrarze (Włochy), Dubrovniku (Chorwacja), Bad Hersfeld (GNiemcy), Granada, La Orotava (Teneryfa), Lanzhou (Chiny), Brukseli (Belgia), Lisbonie (Portugalia), Ibagué (Kolumbia), Lanzhou (Chiny) and Baton Rouge (USA ). Radovan nagrywał dla takich wytwórni jak Yugoton, Croatia Records, BMG Arte Nova, Maguelone, AgrupArte Productions, Cristal Records, Summit Records and ASV.

Cavallin jest jednym z założycieli następujących grup kameralnych: Atlantis Quartet, Trio Spohr, Reinecke Quartet i Alisios Camerata , z którą odbył pełną sukcesów trasę 5 koncertów w Japonii. Prowadził ponad 60 klas mistrzowskich w Japonii, Chinach,

Portugalii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Chorwacji, Słowenii i Serbii.

Cavallin nauczał w szkole letniej w Zagrzebie w 1987; Quintanar de la Orden (Toledo) od 2005 do 2019; prowadził Międzynarodowy Kurs Klarnetowy “Julián Menéndez” (Ávila) 2000-2019; Arucas w 2012 i 2014; w Lanzarote w 2007; Teror w 2009; prowadził Międzynarodowy Kurs “Clarinetissimo” w Brukseli w 2007; nauczał w Krajowym Stowarzyszeniu Klarnetu w Zagrzebie w 2007; w Królewskim Konserwatorium w Madrycie w 2008; w Konserwatorium w Murcii w 2010; w Kongresie Klarnetowym w Lizbonie w 2008; w Ibague (Kolumbia) w 2011; La Orotava w 2012;w Uzmah-Upbeat, Milna Brac (Chorwacja) od 2008 do 2014; w Opatija (Chorwacja) od 2011 do 2014; Groznjan (Chorwacja) od 2009 do 2012; Vimm 2013, Varaždin (Chorwacja) 2013 w Tokio(Japonia), 2013 Kawasaki (Japani) 2014; Paryżu (Francja) 2014; Pescara (Włochy) 2014; Zimm, Zagrzebiu (Chorwacja), Cocentaina, Alicante (Hiszpania) 2014 i 2014; VIMM Virovitica (Chorwacja), 2013-2018; Royal Northern College of Music, Manchester, Wielka Brytania, Pekinie, Dalian, Lanzhou (Chiny), 2015, i na Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Lisbonie, 2015, Kirksville, USA 2018, Krakowie, Polska2018.

Był członkiem jury kilku międzynarodowych konkursów klarnetowych w Hiszpanii, Chorwacji, Portugalii i w Stanach Zjednoczonych.

Od 1989, Radovan gra pierwszy klarnet w Gran Canaria Philharmonic Orchestra,

z którą współpracował z m.in. takimi dyrygentami jak Rostropovich, Yurovsky, Norman del

Mar, Gianandrea Noseda, Trevor Pinnock, Gunter Herbig, Leopold Hager, Gabriel Chmura,

Antoni Wit, Adrian Leaper. Obecnie Cavallin jest profesorem klarnetu w Akademii OFGC. Od 2002 do 2010, był profesorem klarnetu, muzyki kameralnej i orkiestry w Conservatorio Superior de Musica w Las Palmas, Wyspy Kanaryjskie.

Cavallin jest artystą grającym na instrumentach Selmer “Privilege”, ustnikach Backun MoBa “Arabesque”, ligaturach Silverstein “Carbon Black” i stroikach D’Addario”Reserve Classic”.

Arkadiusz, Arek Adamski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego, klasy klarnetu prof. A. Janickiego. Jako student był uczestnikiem i laureatem konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Paryżu i Pradze. W 1983r. został laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej (duety) a w 1985r laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. K. Kurpińskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich (Niemcy, Francja). Umiejętności swe doskonalił pod okiem prof. J.Schou, jako stypendysta rządu polskiego (Dania).W 1985r. rozpoczął współpracę z Państwową Filharmonią Śląską, by dwa lata później objąć stanowisko solisty Polskiej Filharmonii Kameralnej. Od 1993r. pełni obowiązki klarnecisty - solisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jako solista i kameralista występował z zespołami krajowymi i zagranicznymi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, The Hilliard Ensemble, Sinfoniattą Cracovia, Kwartetem Śląskim, Polską Filharmonią Kameralną, Warszawską Operą Kameralną, Białoruską Filharmonią Narodową i wieloma innymi. Jest również członkiem zespołu The New Art Ensemble. Dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i telewizyjnych w tym dla BBC. W 2007 roku wystąpił z recitalem na Światowym Sympozjum Klarnetowym Clarinetfest w Vancouver. Na tym samym Kongresie organizowanym w 2009r. w Porto wystąpił jako solista. Prowadził tam również Klasę Mistrzowską. W 2011 roku płyta z nagraniem Kwartetu Klarnetowego Krzysztofa Pendereckiego wykonywanym przez Arkadiusza Adamskiego i Kwartet Dafo otrzymała nagrodę Excellentia & Supersonic Awards przyznaną przez czasopismo muzyczne Pizzicato's z Luxemburga. W tym samym roku płyta ta została zaliczona do najlepszych publikacji światowych i nominowana do prestiżowej edycji International Classical Music Awards (kontynuacja Midem Classical Awards) w kategorii Muzyka Kameralna. Podobnej nominacji ICMA tylko, że w kategorii Muzyka Współczesna doczekała się płyta z cyklu „Koncerty na instrumenty dęte i orkiestrę” nagrana w 2017 przez firmę fonograficzną DUX, na której Arkadiusz Adamski wykonuje z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Iuventus Sinfoniettę nr 2 na klarnet Krzysztofa Pendereckiego. Arkadiusz Adamski był i jest nadal wykładowcą licznych kursów klarnetowych w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Belgii. Wielokrotnie pełnił też funkcję członka jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Od 2001 prowadzi klasę klarnetu w Akademii Muzycznej w Katowicach pełniąc w niej funkcję profesora nadzwyczajnego. W 2010 został powołany na stanowisko członka zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Klarnecistów. W 2014 roku jako dyrektor artystyczny zorganizował i przeprowadził Europejski Kongres Klarnetowy, którego czwarta edycja miała miejsce w Katowicach. Arkadiusz Adamski gra na klarnecie Buffet Crampon – Legende, ustniku Vandoren BD5, Black Diamond, stroikach D'Addario Reserve Classic i maszynce Silverstein CRYO4 GOLD.

Francesco Spendolini jest klarnecistą specjalizującym się w grze na klarnecie historycznym. Po studiach klarnetowych w Konserwatorium Gioacchino Rossiniego w Pesaro w 2000 r. kontynuował studia w specjalizacji klarnetu historycznego, najpierw we Włoszech w klasie Luki Lucchetty w Konserwatorium Arrigo Pedrollo w Vicenzy, następnie w Szwajcarii pod kierunkiem Pierre-André Taillard w Schola Cantorum Basiliensis, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w dwóch specjalizacjach związanych z wykonawstwem muzyki dawnej – barokowo-klasycznej oraz późnoklasycznej-romantycznej.

Od 2014 r. wraz Donną Agrell współtworzy projekt Laboratorium Harmoniemusik na Wydziale Muzyki Dawnej w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Od 2019 r. prowadzi klasę klarnetu historycznego w Konserwatorium „Stanislao Giacomantonio” w miejscowości Cosenza we Włoszech.

Francesco Spendolini regularnie występuje jako solista, a także muzyk kameralny i orkiestrowy. Współpracuje z orkiestrami i zespołami muzyki dawnej takimi jak Les Musicien du Prince, Les Musiciens du Louvre, I Barocchisti, Kammerorchester Basel, La Cetra Baroque Orchestra, Venice Baroque Orchestra, Le Cercle de l'Harmonie, Warszawska Opera Kameralna, {OH!} Orkiestra Historyczna, Hofkapelle Stuttgart, Capriccio Basel, the Orchestra of the European Baroque Academy of Ambronay oraz dyrygentami: Ton Koopman, Christopher Hogwood, Emmanuel Krivine, Andrea Marcon, Mark Minkowski, Giovanni Antonini, Gianluca Capuano, Diego Fasolis, Alan Curtis, Martin Gester, Leonardo García Alarcón, Frieder Bernius, Antonio Florio.

Od 2018 r. Francesco Spendolini ma zaszczyt współpracować z orkiestrą Le Concert des Nations pod kierownictwem Jordiego Savalla.

W swoim dorobku ma nagrania dla Naïve, DECCA, Gold & Lebert, Paragon, Delphin Alard, Radio France, France 2, Arte i Vatican Radio.